Параолимпијски скок Русије

У Лондону су завршене Параолимпијске игре 2012, на којима је руска екипа заузела друго место у укупном пласману. Овога пута је Русија освојила двоструко више златних медаља него на прошлим Играма. Последњег дана такмичења руски фудбалери су освојили злато, победивши у финалу Украјинце.

Непуних месец дана после затварања Олимпијских игара у Лондону завршена су и такмичења параолимпијаца. За четири године, колико је прошло од Параолимпијаде у Пекингу, руски спортисти су остварили невероватан напредак, освојивши готово двоструко више награда. Златних медаља је освојено тачно два пута више (36 у Лондону, 18 у Пекингу), што је омогућило Русији да заузме друго место у укупном пласману. По укупном броју свих медаља руски спортисти су препустили друго место домаћину такмичења, који је освојио 120 медаља. Прво место по свим показатељима као и раније заузимају Кинези, који су и овога пута показали фантастичан резултат: 95 златних медаља, 71 сребрна и 65 бронзаних.

„Уочи Параолимпијских игара нисмо обећавали златне медаље, само смо поставили себи циљ да направимо корак напред“, рекао је Владимир Лукин, председник Параолимпијског комитета Русије. После претходних Игара у Пекингу одлучили смо да се потрудимо да дођемо у сам врх параолимпијског спорта. И постигли смо тај циљ. А наравно, направили смо и корак напред.“

Руска пливачица Оксана Савченко постала је петострука шампионка, победивши у тркама на 50 m краул, 100 m леђно, 200 m мешовитим стилом, 100 m краул и 400 m краул за слабовиде. Треба нагласити да је у свим овим дисциплинама 21-годишња Рускиња поставила нови светски рекорд.

Сада у њеној колекцији има укупно осам златних медаља, јер је три већ освојила у Пекингу.

За четири године, колико је прошло од Параолимпијаде у Пекингу, руски спортисти су остварили невероватан напредак, освојивши готово двоструко више награда.

Носилац заставе руске репрезентације, атлетичар Алексеј Ашапатов, постао је шампион у бацању диска и кугле у колицима. Двоструки шампион из Пекинга-2008. освојио је златну медаљу у бацању диска, поставивши нови светски рекорд – 60,72 m. Рус је у такмичењима сакупио 1043 поена, што је било недостижно за Чеха Ростислава Полмана, који је освојио сребро. У бацању кугле Ашапатов је поставио нови параолимпијски рекорд од 16,20 m – пола метра више од Пољака Јануша Рокитског.

Ашапатов је још једном показао свој феноменални спортски дух. Изгубио је ногу после повреде задобијене 2002, али није престао да се бави спортом – постао је мајстор спорта Русије у седећој одбојци, мајстор спорта Русије међународне класе у спортском обарању руке и заслужни мајстор спорта Русије у атлетици.

Две медаље је освојио и атлетичар Фјодор Триколич. Рус је победио у трци на 100 метара за слепе, постигавши најбољи резултат у каријери: 10,81 s. Поред тога, Триколич је био други у трци на 200 m, у којој је такође поставио лични рекорд – 21,81 s. Та медаља је била стота у колекцији репрезентације Русије на Играма 2012.

Руски параолимпијци постали су и шампиони лондонског такмичења у фудбалу, победивши у финалном мечу репрезентацију Украјине.

Председник Владимир Путин са Националним параолимпијским тимом Русије по њиховом повратку у Москву. Извор: Reuters/Vostock Photo.

Ниједна страна није попуштала, иницијативу је преузимао час један, час други тим. Утакмицу је одлучио једини погодак, који је пред сам крај првог полувремена постигао Едуард Рамонов. Треба истаћи да су Руси на путу ка злату показали изванредну игру и победили све противнике. У групној фази руска екипа је „разбила“ Аргентину са 8:0, а затим са истим резултатом и репрезентацију Холандије, да би у полуфиналу наши спортисти победили Бразилце са 3:1.

„У целини смо наступили успешно, и то је знак да наш дугогодишњи рад доноси резултате“, рекао је председник Параолимпијског комитета Русије. „А резултати говоре да смо на добром путу. Међутим, наш главни задатак није освајање медаља, него корист коју од тога има наша земља и сви људи који живе у Русији.“

Лукин је нагласио да Русија и поред великог скока нема намеру да се зауставља у своме напредовању. „Имамо и јаке, али и слабе стране“, подвукао је он. „Добри смо у пливању и атлетици, а први пут су сада мушкарци показали одличан резултат у стреличарству. Међутим, постоје дисциплине у којима смо тек почели да се развијамо, зато и наступамо на Параолимпијади у 12 од укупно 20 дисциплина.“

Наравно, данас није једноставно такмичити се са Кином. Њена надмоћ у овом тренутку делује заиста импозантно. Али свакако нас радује напредак Русије. А скок који је остварен у Лондону, као и долазак у сам врх светског спорта, обавезује одговорне људе и улива самопоуздање спортистима.