Аналитичар: Русија намерно препустила Уругвају прво место у групи

Global Look Press
Репрезентација Русије је против Уругваја изашла на терен без најбољих играча у првој постави, лако примила три гола и остала без једног играча.

Голове за Уругвај су постигли Луис Суарес у 10. минуту игре, Черишев (аутогол после Лаксалтовог шута) у 23. и Кавани у 90. минуту. Због другог жутог картона Смољников је у 36. минуту морао да напусти игру, и руски национални тим је остао на терену са 10 играча.

Руски спортски аналитичари скрећу пажњу на чињеницу да је Русија кренула у ову утакмицу свесна да ће највероватније изгубити.

„То није много пријатно, али је објашњиво“, пише Дмитриј Зеленов. „Ми имамо три играча који у овој постави и на овом светском првенству стварају гол разлику – то су Головин, Марио Фернандес и Черишев. Двојица су остала на клупи“, наставља он и пита се: „Шта ту може бити спорно ако смо ми сами себе ослабили и изашли са Смољниковом и Миранчуком који нису потпуно спремни да играју од почетка?“

„Очигледно је оптимална постава у мечу 1/8 финала за Черчесова важнија од позитивног резултата против Уругваја. Можда 45.000 навијача који су дошли на стадион у Самари имају другачије мишљење, али тренер има право на своју концепцију“, сматра аналитичар.

„Свакако би многима највише пријало да је тријумфални поход руске репрезентације настављен, али он није могао трајати вечно. Да је и трећи меч прошао исто као и прва два Руси би одлетели сувише високо, ’у горње слојеве атмосфере’“, каже Зеленов, и констатује да то свакако није потребно уочи плеј-офа.

Са друге стране, није било пожељно ни да се доживи велики пораз. Прво полувреме је Русија одиграла тако да је резултат могао бити и много гори. Руси су били свесни да је Уругвај најјача репрезентација у њиховој групи и да ће он бити њихов први прави противник на Светском првенству. Поврх тога, за разлику од прве две утакмице, у овој трећој руска репрезентација није имала нимало среће. Први слободан ударац је био скоро као пенал, у другом се лопта после Лаксалтовог шута одбила од Черишева и питање је да ли је Акинфејев могао ишта учинити у та два случаја. Истини за вољу, руски голман је учинио што је могао и спречио гол кад је Суарес изашао сам пред њега.

По свему судећи, преломни моменат је био други жути картон за Смољникова, који је уследио непуних 10 минута након првог. Судија из Сенегала није имао милости према руској репрезентацији и оставио ју је са 10 играча већ у првом полувремену. Толико о појму „суђења у корист домаћина“.

Још увек је рано говорити да ли је Черчесов изабрао добру тактику. У сваком случају, у мечу са Уругвајем руска репрезентација је остала без шанси још у првом полувремену. Руси су сами добровољно препустили прво место у групи и сами су одустали од залета који су ухватили у прве две утакмице. Додуше, у другом полувремену је Русија играла много боље и то је утешно. Са 10 играча је наметнула пресинг и према могућностима стварала шансе.

Сенегалски судија је могао досудити и пенал када је Годин ударио Дзјубу у лице, али то није учинио чак ни после поновљеног снимка. А Дзјуби свака част – борио се до краја.

Руси су имали шанси у другом полувремену. Самедов је из неког разлога лоше изводио слободне ударце. У противном, резултат би могао бити бар 1:2, али било је обрнуто – 0:3.

„Надамо се и верујемо да ће у 1/8 финала наша репрезентација другачије наступити!“, закључио је руски спортски аналитичар.

Свако, па и делимично копирање материјала Russia Beyond без писмене дозволе и линка на оригинални текст објављен на веб-сајту Russia Beyond третира се као грубо кршење закона о ауторским правима Руске Федерације. Russia Beyond и медијски холдинг RT задржавају право реаговања на сличне противправне радње и покретања судског поступка.