- Пратите наше садржаје преко иновационог сервиса Telegram! Сви наши најновији и најактуелнији текстови стижу директно на ваш паметни телефон! Ако Фејсбук одбија да дели наше објаве, уз Телеграм смо увек са вама!
Руски туристи на Инстаграму објављују необичне фотографије: лежећи на Бајкалском леду, они нешто пажљиво пију сламчицом која вири директно из леда. То што они раде назива „пољубац Бајкалског језера“.
@ksu_gundi
Ову забаву осмислили су туристички водичи 2019. године најпре за кинеске туристе, а затим је постала популарна и међу Русима. „Пољубац“ се тумачи као обред посвећења којим постајете један од „заљубљеника у Бајкалско језеро“.
Legion Media
Најпре се у леду помоћу обичног акумулаторског одвртача избуши отвор који подсећа на чашицу за ракију.
@minina_l
Затим се ту успе алкохолно пиће – вотка, коњак, шампањац, а понекад и вино или чак јегер.
chekat/Getty Images
Туриста леже на лед и испија своју чашицу.
irinaprovodnik
По новом обичају, коктел треба пити без сламчице, директно уснама додирујући Бајкалско језеро, али можете користити и сламчицу.
После „пољупца“ обичај је појести неколико бобица бруснице, кљукве или морошке, а понекад и кришку лимуна или мандарине.
@latto4ka
„Било је забавно пити из удубљења у леду. Свима се допало, од водича смо тражили да избуше нове рупе. Два дана касније већ смо сами бушили рупе и приређивали пољубац са Бајкалским језером“, каже о овом ритуалу Ксенија.
Још једна туристкиња, Ана, каже да ју је „пољубац“ окрепио.
@alina_mua_kzn
„Толико ме је напунио енергијом да ме је то држало неколико дана. На Бајкалу сам пронашла свој извор енергије и кренула сам на своје мало путовање самоспознаје. Никада нисам мислила да ће ледене пахуљице оставити такав траг у мојој души и да ћу се заљубити у лед. Али чак и само посматрајући бајкалски лед већ осећате задовољство и чак смирење“, каже Ана.