Победа ЦСКА над Живковићевом „Бенфиком” у Лисабону пуно обећава

Reuters
Фудбалски клуб ЦСКА дебитовао је у групној фази Лиге шампиона у сезони 2017/2018 у Лисабону победом над „Бенфиком” резултатом 2:1. Московски клуб је тако озбиљно побољшао своје шансе за пласман у даљи круг такмичења.

Лисабон је срећан град за московски ЦСКА. Наиме, баш у том граду су 2005. године фудбалери ЦСКА, међу којима и тада млади Милош Красић, убедљиво победили локални „Спортинг” резултатом 3:1 у финалу купа УЕФА, претече садашње Лиге Европе. Јунаци те утакмице, голман Игор Акинфејев и браћа Василиј и Алексеј Березуцки, јуче су у саставу ЦСКА изашли на терен другог стадиона „Да Луш” и заједно са саиграчима поразили „Бенфику”, главног конкурента Московљана за друго место у групи. Надметање за прво место са садашњим „Манчестер јунајтедом” под вођством Жозеа Муриња биће крајње тешко за ЦСКА, „Бенфику” и „Базел”.

Током првог полувремена игра оба тима је била готово изједначена и фудбалери су на одмор отишли без голова. Одлучујуће акције одигране су у другом полувремену.

„Бенфика” је друго полувреме почела веома агресивно и буквално је сатерала ЦСКА на своју половину терена. У екипи домаћина посебно се истакао бивши крилни нападач „Партизана” Андрија Живковић, чија је продорност и омогућила да Швајцарац Харис Сеферовић затресе мрежу руског тима.

ЦСКА је затим прешао у офанзиву и успео да преломи ток утакмице. Из изгледне позиције најпре је мрежу промашио Швеђанин у саставу руског тима Понтус Вернблум, али је његову грешку одмах исправио московски Бразилац Витињо, изједначивши из спорног једанаестерца, што је било резултат константних напада руског тима. Овај гол  је сломио морал португалског шампиона и девет минута касније млада нада Московљана Тимур Жамалетдинов постигао је победнички погодак.

Ова победа је из неколико разлога стратешки веома значајна за ЦСКА. Последњих година московски тим је редовно имао слаб старт у оквиру Лиге шампиона. Зато ће следећу утакмицу против „Манчестер јунајтеда” у Москви екипа дочекати доста психички растерећено. Осим тога, након што је савладао „Бенфику” ЦСКА има  добре шансе да заузме друго место у групи, ако успе да сакупи бар 4 бода у игри против „Базела”.

И најзад, трећа и стратешки веома важна ствар, на коју љубитељи фудбала у Србији по правилу не обраћају пажњу, јесте ранг-листа европских шампионата, на којој заузимање високих позиција омогућава да се у Лигу шампиона и Лигу Европе делегира већи број екипа из једне земље. Ранг-листа се, како је познато, прави на основу резултата клубова на европским клупским турнирима, коефицијенти се рачунају за победе, за нерешене резултате и за пласман у групну и плејоф фазу турнира. Ове године руска Премијер лига заузима 6. место на листи, уверљиво остављајући за собом управо португалску лигу са коефицијентом 44.182. То значи да ће у европској сезони 2018/2019 руска лига моћи да делегира у Лигу шампиона три клуба. Додатна победа над португалским клубом само ће ојачати вођство Руса у борби за позицију шесте европске лиге одмах после „велике петорке” (Шпанија, Енглеска, Немачка, Италија, Француска).